دو عامل تعیین کننده قیمت نفت در سال ۲۰۱۵

دو عامل تعیین کننده قیمت نفت در سال ۲۰۱۵

دو عامل تعیین کننده قیمت نفت در سال ۲۰۱۵

حال که تهدیدات تروریست های داعش در عراق روز به روز در حال افزایش است، تحلیلگران موسسه مالی «ریموند جیمز» در برآورد خود از افزایش قیمت نفت در سال های 2014 و 2015 تغییر دادند. این تحلیلگران هشدار داده اند که احتمال تجربه طیف وسیعی از قیمت ها وجود دارد و این مساله به روند آشوب ها و ناآرامی های خاورمیانه و سیاست های آمریکا در قبال آن بستگی دارد.
برآورد تحلیلگران «ریموند جیمز» از قیمت نفت برنت برای سال 2014 از 102 تا 110 دلار افزایش یافت و برای سال آینده نیز از 95 تا 110 دلار متغیر بود.

همچنین برآورد تحلیلگران موسسه «ریموند جیمز» از قیمت نفت «وست تگزاس اینترمدیت» 90.2 دلار تا 102 دلار برای سال 2014 و 75 تا 85 دلار برای سال آینده بود که نشان دهنده افزایش نسبت به پیش بینی قبلی است.

چهار تحلیلگر این موسسه طی یادداشتی اعلام کردند  اعتماد ما به برآوردهای جدید به شدت شکننده است. وقفه در عرضه نفت اوپک در نیجریه، عراق، لیبی و ایران(سه کشور نخست به دلیل آشوب و درگیری و ایران به خاطر تحریم)از ابتدای سال 2012 در حال افزایش است، به طوری که این مساله در پایان 2013 به اوج خود رسید و بزرگ ترین مشکل برای برآورد دقیق قیمت نفت در ماه های باقیمانده از امسال است.

داعش مستقیما تهدیدی برای نفت کرکوک است؛ جایی که روزانه 400 هزار بشکه نفت تولید می کند.البته تصور تسلط داعش بر مناطق جنوبی و شیعه نشین سخت است، اما یک جنگ داخلی طولانی مدت می تواند باعث وقفه در عرضه شود. بدترین سناریوی «ریموند جیمز» در مورد عراق، روی افت عرضه دو میلیون بشکه در روز در نظر گرفته شده است.

البته اگر داعش از عراق بیرون رانده شود، تنش های لیبی فروکش کند و پیشرفت مذاکرات هسته ای با ایران منجر به ورود نفت این کشور به بازار جهانی شود، عرضه نفت خاورمیانه تا 2 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

نقش صادرات آمریکا در تعیین دامنه قیمتی

ظرفیت پالایش نفت خام سبک در آمریکا به دلیل رشد عرضه در حال کاهش است، به طوری که عرضه داخلی( به دلیل ممنوعیت صادرات نفت از آمریکا) به سرعت از ظرفیت فرآوری در حال پیشی گرفتن است و تا پایان 2015 کاملا از ظرفیت های موجود عبور می کند. تاثیر این موضوع به وضوح بر قیمت نفت  WTI و برنت مشهود بوده است.

باور «ریموند جیمز» این است که هرچند آمریکا تا 12 ماه آینده به صادرات رضایت می دهد، اما مشکلات ساختاری قیمت نفت این کشور همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

فراموش نکنیم تسهیل و اجازه صادرات نفت تنها شش ماه از سقوط قیمت جلوگیری می کند. 

 

مرجع اطلاعیه: افکار نیوز

پیوندها