5 تغییر ناخوشایند در محیط کار

5 تغییر ناخوشایند در محیط کار

5 تغییر ناخوشایند در محیط کار

رویه‌های جدید در محل کار نظیر افزایش ارتباطات دیجیتال، افزایش مرخصی استعلاجی و از میان رفتن تدریجی تفاوت حقوق دریافتی زنان و مردان، همه اتفاقات خوبی هستند. اما برخی از تغییرات و اتفاقات هم به‌نفع کارگران پیش نمی‌روند. با وجود بسیاری از رویه‌های کاری دیگر، سهمی که از این اتفاقات خوب عاید کارگران می‌شود، بسیار کم است. در این گزارش به نقل از بخش مالی یو‌اس‌نیوز، به برخی از مهم‌ترین چالش‌های محل کار، که از جذابیت زندگی شغلی شما کم می‌کنند، اشاره می‌کنیم.

کاهش پست های حمایتی
درصد نیروهای کاری که در پست‌های حمایتی نظیر معاون امور اداری، کار می‌کنند طی دهه های اخیر، کاهش چشمگیری داشته‌است. از زمان وقوع بحران بزرگ اقتصادی جهان در سال 2008، کمپانی‌های امریکایی دست‌کم یک میلیون از مشاغل حمایتی را حذف کرده‌اند. این بدان معنا است که کارگران روز به روز باید وظایف بیشتری را انجام دهند که پیش از این توسط معاونان امور اداری انجام می‌شد. این اقدامات از رزرو بلیت سفرها و مدیریت جلسات تا سفارش خرید را شامل می‌شوند. به‌عبارت ساده‌تر تعداد نیروهای کمتری در محل کار وجود دارند تا کار شما را راحت‌تر کنند؛ درعوض کارگران، روز به روز باید علاوه بر وظایف سنگین کاری خود، بار این اقدامات را نیز به دوش بکشند.

سازگاری کمتر
علاوه بر کاهش موارد بزرگ و مهم نظیر پست‌های حمایتی، بسیاری از کمپانی‌ها، موارد جزئی بسیاری نظیر ظروف یکبار‌مصرف در آشپزخانه‌ها یا نوشابه‌های رایگان در یخچال‌ها را نیز حذف کرده‌اند. این تغییرات شاید خیلی مهم نباشند اما نبود آنها می‌تواند روز شما را سخت‌تر کند و این حس را به کارگران و کارمندان القا کند که برای کارفرما اهمیت سابق را ندارند. بنابراین، اینها فقط چیزهای کوچکی نیستند که حذف می‌شوند بلکه اثرات بزرگتری برجای می‌گذارند. بسیاری از کمپانی‌ها، همچنین محدودیت‌های سخت‌تری را روی وعده های غذایی، سفر و توسعه‌ حرفه‌ای اعمال می‌کنند.

فضای باز دفتر
حتی با وجود اینکه بیشتر کارگران و کارمندان از دفاتر کاری با فضای وسیع و بدون اتاق‌های شخصی، تنفر دارند؛ اما محبوبیت استفاده از این سبک دفاتر کاری درحال افزایش است. کمپانی‌ها و شرکت‌هایی که از چنین دفاتری استفاده می‌کنند، مدعی هستند که این چیدمان به روحیه همکاری و کار تیمی کارمندان کمک می‌کند؛ اما کارگران و کارمندان از نبود حریم شخصی و عوامل برهم‌زننده تمرکز در این نوع دفاتر شکایت دارند. عوامل برهم زننده تمرکز، به‌ویژه روی بازدهی کارکنان تاثیر منفی دارد.

استفاده از میز مشترک
اگر باخود فکر می‌کنید که کارکردن در دفاتری که فضای باز و بدون حتی پارتیشن‌بندی دارند، خیلی سخت است، بدنیست توجه شما را به چیدمان جدید دفاتر کار جلب کنیم که در آنها میزها همه به هم چسبیده اند و هرگونه فضای خالی بین کارکنان حذف شده‌است. کارکنان در این دفاتر جای مشخصی ندارند و به‌عبارتی هرکس زودتر برسد، هرجایی را که انتخاب کند در آنجا می‌نشیند. بنابراین هرروز صبح با یک فضای کاری جدید روبرو می‌شوید. این سیستم اغلب در اداراتی استفاده می‌شود که کارکنان آنها اغلب خارج از دفتر کار می‌کنند. اما برخی ادارات و شرکت‌ها نیز بر این باورند که این‌گونه دفاتر به روحیه کار تیمی کمک می‌کند. آنها معتقدند، وقتی پهلو به پهلوی کسی نشسته‌اید، ناخواسته خود را در کار همکارتان دخیل می‌کنید و بدین‌ترتیب در انجام پروژه‌های خود با او شریک می شوید.به گزارش اقتصادنیوز، اما چنین چیدمانی به شما این امکان را نمی‌دهد تا وسایل شخصی و حتی کاری خود را برای مدت طولانی‌تر از یک روز روی میز قراردهید، به‌علاوه اینکه این امکان را ندارید تا وسایل‌تان را مانند آنچه که در خانه انجام می‌دهید، مطابق دلخواه‌تان بچینید که این باعث می‌شود احساس راحتی نداشته باشید.

تداوم فشار کاری

داشتن این توانایی که برای مدت کوتاهی خود را به‌طور کامل از کار و افکار مرتبط با آن رها کنید، مغزتان را دوباره تقویت کرده و نیروی تازه‌ای به آن می‌بخشد. اما نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد کارگران امریکایی به شکل روزافزونی، حتی در روزهای تعطیل آخر هفته، تحت فشار و استرس‌های ناشی از کار هستند که این فشارهای کاری اوقات فراغت شخصی آنها را نیز مختل می‌کند و آنها حتی در این زمان نیز باید وقت خود را صرف پاسخ دادن به ایمیل‌های شغلی یا حضور در دفتر کار کنند.

مرجع مقاله: منشور اقتصاد ایران- اقتصاد آنلاین

پیوندها