هشدار نارنجی هواشناسی برای کشاورزان 24 استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی تشدید فعالیت سامانه بارشی در 12 استان به کشاورزان 24 استان در خصوص جلوگیری از بروز خسارت توصیه‌های مهمی را ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، با ورود سامانه بارشی از شمال غرب کشور از امروز یکشنبه 23 اردیبهشت، بارش‌های پراکنده و گاه رعد و برق در شمال غرب و دامنه‌ها و ارتفاعات البرز مرکزی آغاز خواهد شد.

فردا دوشنبه 24 اردیبهشت، این سامانه بارشی تقویت شده و شمال غرب، غرب، جنوب غرب، دامنه و ارتفاعات البرز، استان‌های ساحلی دریای خزر و برخی مناطق مرکزی کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

روز سه‌شنبه 25 اردیبهشت، رگبار پراکنده همراه با رعد و برق در استان‌های نوار شمالی کشور، ارتفاعات و دامنه‌های البرز، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، فارس، شمال کرمان و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت.

روز چهارشنبه 26 اردیبهشت، رگبار پراکنده و رعد و برق در نوار شمالی، شمال شرق، جنوب غرب، برخی مناطق مرکزی و شمال استان‌های بوشهر، فارس و کرمان پیش‌بینی شده است.

روز پنجشنبه 27 اردیبهشت، بارش‌های پراکنده علاوه بر مناطق ذکر شده در استان‌های سمنان، یزد و تهران رخ خواهد داد.

طی 24 ساعت آینده، وزش باد شدید در نیمه غربی کشور، دوشنبه در شرق و مرکز، سه‌شنبه در نوار مرکزی، چهارشنبه در غرب و جنوب غرب و پنجشنبه در نوار شرقی کشور پیش‌بینی می‌شود.

همچنین شمال خلیج فارس طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه و دریای خزر طی 3 روز آینده مواج خواهد بود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی تشدید فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایداری‌های محلی، به کشاورزان 24 استان هشدار داد و از آنها خواست تا برای جلوگیری از بروز خسارت، اقدامات پیشگیرانه لازم را انجام دهند.

در این هشدار آمده است که رگبار باران، رعد و برق، تگرگ، صاعقه، وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و در نواحی مستعد گرد و خاک، می‌تواند در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، اردبیل، گیلان، مازندران، زنجان، قزوین، البرز، تهران، شرق و شمال شرق خوزستان و جنوب لرستان رخ دهد.

این مخاطرات می‌تواند منجر به اختلال در سفرها، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، آب‌گرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در ناوگان حمل‌ونقل شود.

سازمان هواشناسی به کشاورزان توصیه کرد که از سفرهای غیرضروری خودداری کنند، در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها اتراق نکنند، از فعالیت‌های کوهنوردی خودداری کنند، از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع خودداری کنند، از استحکام سازه‌های موقت خود اطمینان حاصل کنند و کانال‌ها و آب‌روها را لایروبی کنند.

به روز ترین اخبار در مجله خبری تدبیرگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *